یک شرکت خصوصی ایده استفاده از کیسه‌های غول‌پیکر برای جمع‌آوری زباله‌ها ارائه کرده است. که ممکن است راهی کاملاً مبتکرانه برای مقابله با مشکل زباله‌های فضایی باشد.

به گفته‌ آژانس فضایی اروپا، سیاره ما توسط تقریباً ۲۶۵۰۰ قطعه زباله فضایی به عرض بیش از ۴ اینچ احاطه‌ شده‌ است. اما این تعداد حتی قطعات کوچک‌تر را که در مجموع به ۳۳۰ میلیون می‌رسد، شامل نمی‌شود.

درحالی‌که برخی درباره راه‌های آسان برای جلوگیری از تجمع زباله‌ها بحث کرده‌اند - مانند کنترل‌ کردن ماهواره‌ها و سایر فضاپیماها برای فرود - ما هنوز باید راهی برای مقابله با همه زباله‌هایی که از قبل به دور سیاره می‌چرخند پیدا کنیم.

اینجاست که شرکت‌هایی مانند ترنس‌آسترا(TransAstra) وارد میدان می‌شوند. طبق گزارشات، ترنس‌آسترا اخیراً قراردادی در مراحل اولیه با ناسا، برای تولید کیسه‌های فضایی تدارک دیده‌ است.

کیسه‌ زباله‌ها در فضا

این برنامه‌ می‌تواند توسط کیسه باد شونده، زباله‌های فضایی در مدار را به‌دام بیاندازد که به ما این امکان را می‌دهد تا با خیال راحت‌تر آن‌ها را به زمین برگردانیم، جایی که می‌توانند به‌طور مناسب‌تری دفع شوند یا از آنها استفاده مجدد کرد.

قراردادی که ترنس‌آسترا دریافت کرده‌ است به مبلغ ۸۵۰ هزار دلار است و اساساً هزینه کیسه‌هایی را پوشش می‌دهد که پس از رسیدن‌ به مدار باد می‌شوند. کیسه باد شده‌ می‌تواند حرکت کند و قطعات مختلف زباله و چیزهای دیگر را به‌دام بیاندازد.

این ایده بسیار جذاب است، بر خلاف راه‌حل‌های دیگری که قبل از آن برای زباله‌های فضایی پیشنهاد شده است. بااین‌حال، مشکلاتی نیز وجود دارد.

این توسعه در مراحل اولیه‌ است، یعنی کیسه‌های فضایی به‌ این زودی آماده‌ نمی‌شوند. در واقع، احتمالاً سالها طول خواهد کشید تا چنین چیزی امکان‌پذیر شود. به‌خصوص اگر امیدوار باشیم که کیسه‌ها را برای پرواز آماده‌ کنند و آنها بتوانند در مدار باد شوند.

این قرارداد جدید برگرفته از قرارداد قبلی است که ترنس‌آسترا برای کیسه‌های فضایی که سیارک‌ها و سایر سنگ‌های فضایی را به‌دام می‌انداختند دریافت کرده بود.

درحین کار بر روی این ایده، شرکت متوجه شد که به‌دام انداختن سیارک‌ها و زباله‌های فضایی احتمالاً بسیار شبیه به این کار با زباله‌ها است، بنابراین تلاش می‌کند کیسه‌ای برای جمع‌آوری زباله‌های فضایی ایجاد کند که بتوانیم از آن برای تمیز کردن مدار زمین استفاده کنیم.