تصور کنید پشت لپ‌تاپ خود نشسته و در حال مرور وب و چک کردن ایمیل‌ها یا خرید آنلاین هستید. با دانستن اینکه اطلاعات شخصی شما توسط رمزهای عبور، رمزگذاری‌ها و فایروال‌ها محافظت می‌شود احساس امنیت می‌کنید. شما اطمینان دارید وب‌سایت‌هایی که بازدید یا خدماتی که استفاده می‌کنید قانونی و قابل اعتماد هستند و چیزی برای پنهان کردن یا ترسیدن ندارید.

اما اگر اشتباه کنید چه؟ اگر کسی تمام حرکات شما را تماشا و تک تک کلیک‌های شما را ضبط کند چه؟ اگر شبکه یا حساب‌های شما را هک و بدون اینکه از آن اطلاع داشته باشید از هویت، پول یا داده‌های شما برای اهداف خود استفاده کند چه؟

این یک سناریوی فرضی نیست. این واقعیتی است که میلیون‌ها نفر در گذشته با آن مواجه بوده‌اند و ممکن است در آینده نیز با آن مواجه شوند. هک کردن تهدیدی جدی است که می‌تواند هر کسی را در هر کجا و هر زمان تحت تاثیر قرار دهد. هک می‌تواند صدمات زیادی به افراد، سازمان‌ها و کشورها وارد کند، اسرار را فاش کند، شهرت را از بین ببرد و زندگی‌ها را نابود کند.

هک کردن یعنی چه؟

هک کردن شامل نفوذ به یک سیستم یا شبکه کامپیوتری است که اغلب با نیت تخریب انجام می‌شود. هک می‌تواند انگیزه‌های مختلفی مانند سرقت داده‌ها، اختلال در خدمات، اخاذی پول یا کسب شهرت داشته باشد. هکرها از راه‌های مختلفی مانند بهره‌برداری از آسیب‌پذیری‌ها، نصب بدافزار، فیشینگ یا سواستفاده از علم کم کاربرها اقدام به کلاهبرداری می‌کنند.

در این مقاله تعدادی از تکان دهنده‌ترین داستان‌های هک در چند دهه اخیر را بازگو خواهیم کرد و به شما نشان خواهیم داد که چگونه هکرها امنیت برخی از بزرگترین شرکت‌ها و موسسات در جهان را نقض و و از آسیب‌پذیری برخی از رایج‌ترین فناوری‌ها و دستگاه‌های زندگی ما سواستفاده کرده‌اند.

در پایان نیز به شما خواهیم گفت که چگونه می‌توانید از خود در برابر حمله هکرها محافظت کنید و اگر قربانی شدید با رعایت یک سری نکات، خود را از این مخمصه بیرون بکشید. شاید دنیای دیجیتال محل بسیار خطرناک‌تری از دنیای حقیقی باشد، بنابراین بهترین راه پیش‌گیری، درس گرفتن از تجربیات سایر قربانیان است.

بزرگ‌ترین هک‌های تاریخ

قرن بیست و یکم شاهد موجی از حملات سایبری بوده که امنیت و حریم خصوصی میلیون‌ها و حتی میلیاردها نفر در سراسر جهان را به خطر انداخته است. از پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی گرفته تا آژانس‌های دولتی، از خرده‌فروشان تا ارائه‌دهندگان خدمات بهداشتی، هیچ بخش یا صنعتی در برابر تهدید هکرهایی که به دنبال سواستفاده از آسیب‌پذیری‌ سیستم‌ها و شبکه‌های دیجیتال هستند، مصون نبوده است.

هک ارتش آمریکا و ناسا

در سال ۲۰۰۱، شخصی به نام گری مک‌کینن توانست به سیستم امنیتی آمریکا دسترسی پیدا کند. این دسترسی خسارت چند‌میلیون‌دلاری برای آمریکا به‌همراه داشت. دلایل گری مک‌کینن برای هک ارتش آمریکا بسیار عجیب بود؛ او می‌خواست به اطلاعاتی درباره‌ی سفینه‌های فضایی دست پیدا کند که در آسمان آمریکا دیده شده بود.

وی معتقد بود که ارتش اطلاعاتی دارد که هیچ‌وقت آن را شفاف‌سازی نکرده است. در این ویدئو، قصد مک‌کینن از این کار و چگونگی دسترسی وی به سیستم امنیتی آمریکا و اطلاعاتی که از این کار به‌دست آورد را بررسی کرده‌ایم.